A parallel-plate capacitor is constructed from a layer of silicon dioxide of thi
ID: 1535505 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor is constructed from a layer of silicon dioxide of thickness 1.4 × 105 m between two conducting films. The dielectric constant of silicon dioxide is 3.8 and
its dielectric strength is 8 × 106 V/m.
The permittivity of free space is 8.85 ×
1012 C2/N · m2.
What voltage can be applied across this capacitor without dielectric breakdown?
Answer in units of V.
1b.
What should the surface area of the layer of silicon dioxide be for a 12 pF capacitor?
Answer in units of mm2.
1c.
Estimate the number of these capacitors that can fit into a square 2 cm by 2 cm.
Explanation / Answer
part a:
voltage that can be applied safely=dielectric strength*distance between plates
=8*10^6*1.4*10^(-5)=112 volts
part b:
capacitance=epsilon*dielectric constant*area/distance between plates
==>area=capacitance*distance/(epsilon*dielectric constant)
=12*10^(-12)*1.4*10^(-5)/(8.85*10^(-12)*3.8)
=5*10^(-6) m^2
=5 mm^2
part c:
total area of the square=0.02*0.02 m^2
=4*10^(-4) m^2
then number of capacitors =4*10^(-4)/(5*10^(-6))
=80
so 80 of these capacitors can fit into a square of 2 cm by 2 cm