A parallel-plate capacitor is charged toan electric potential of 327 V by moving
ID: 1723389 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor is charged toan electric potential of 327 V by moving 4.00E+16 electrons fromone plate to the other. How much work is done in charging thecapacitor?V = 327 V
# of e- = 4.00e16 electrons
W = ?
V = -W/q0 => W =(-V)/q0
q0 = 4.00e16 electrons (-1.60e-19 C / 1electron) =-6.40e-3 C
W = (-327 V)(-6.40e-3 C)
= 5.11e4 J
But this was incorrect. I tried -5.11e4 J too and that was alsoincorrect. Am I not allowed to use this equation for this type ofproblem? Because I don't know what other formula there is thatincorporates work and charge. Will rate lifesaver! Thanks!