On an essentially frictionless, horizontal ice rink, a skater moving at 6.0 m/s
ID: 1536820 • Letter: O
Question
On an essentially frictionless, horizontal ice rink, a skater moving at 6.0 m/s encounters a rough patch that reduces her speed by 49 % due to a friction force that is 21 % of her weight.
Part A
Use the work-energy theorem to find the length of this rough patch.
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
On an essentially frictionless, horizontal ice rink, a skater moving at 6.0 m/s encounters a rough patch that reduces her speed by 49 % due to a friction force that is 21 % of her weight.
Part A
Use the work-energy theorem to find the length of this rough patch.
Express your answer using two significant figures.
s = mSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Explanation / Answer
Let the length of rough patch be d
Work done by friction =loss in kinetic energy
Frictional force =0.21*mg
Initial kinetic energy =0.5*m*6^2
=18m N
Final kinetic energy =0.5*m*(0.51*6)^2
=4.6818m N
Change in KE=13.3182m=0.21*mg*d
d =6.47 m = 6.5 m