On an essentially frictionless, horizontal ice rink, a skater moving at 6.0 m/s
ID: 582095 • Letter: O
Question
On an essentially frictionless, horizontal ice rink, a skater moving at 6.0 m/s encounters a rough patch that reduces her speed by 50 % due to a friction force that is 28 % of her weight.
Question 9 Part A On an essentially frictionless, horizontal ice rink, a skater moving at 6.0 m/s encounters a rough patch that reduces her speed by 50 % due to a friction force that is 28 % of her weight. Use the work-energy theorem to find the length of this rough patch Express your answer using two significant figures 13.3 in Submit My Answers Give Up Incorrect, Try Again; 4 attempts remainingExplanation / Answer
friction force = 0.28mg
work done by friction = change in KE
- f.d = KEf - KEi = m ( 3^2/2 - 6^2/2)
- 0.28mgd = -13.5m
d = (13.5)) / (0.28 x 9.81)
d = 4.91 m