Tom is chasing Jerry across a table surface which is 1.5 m above the floor. Jerr
ID: 1538248 • Letter: T
Question
Tom is chasing Jerry across a table surface which is 1.5 m above the floor. Jerry steps out of the way at the last moment, leaving Tom to slide right off of the table with a speed of 5.0 m/s. Let the positive-x direction point in the direction Tom was running, and the positive-y direction vertically upwards. What are the x- and y-components of Tom's initial velocity the instant he left the table's surface? How long does it take Tom to hit the floor? At what horizontal distance from the edge of the table does Tom hit the floor? What is Tom's velocity just before he hits the floor?Explanation / Answer
a) V0x = 5m/s and V0y = 0 m/s
b) S = ut + 1/2at2
y = V0y t + 1/2 gt2
1.5 = 0t + 1/2*9.8*t2
t2 = 1.5*2/9.8 = 0.306
t = 0.55328 seconds
c) horizontal distance R = V0x t = 5*0.55328 =2.7664 m
d) V0x = 5m/s no change ie Vx = V0x = 5m/s
Vy = Voy + ayt = 0+9.8*0.55328 = 5.4221 m/s
V = square root of (Vx 2 + Vy2 ) = 7.3756 m/s