Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three forces, F_1 = 200 N, F_2 = 400 N, and F_3 = 10.0 N act on an object with a

ID: 1538933 • Letter: T

Question

Three forces, F_1 = 200 N, F_2 = 400 N, and F_3 = 10.0 N act on an object with a mass of 200kg which can move along a frictionless inclined plane as shown in the figure, The questions refer to the instant when the object has moved through a distance of 0.600 m along the surface of the inclined plane in the upward direction. Calculate the amount of work done by F_1 F_2 F_3. A crane lifts a 425 kg steel beam vertically a distance of 117 m. How much work does the crane do on the beam if the beam accelerates upward at 1.8 m/s^2? Neglect frictional forces.

Explanation / Answer

1.

Work done by F1 is

W1=20*0.6=12 J

work done by F2 is

W2=(F2Cos30)*0.6=40cos30*0.6

W2=20.78 J

Work done by F3 is

W3=0 (since force F3 is acting along perpendicular to direction of motion)