A block of mass 1.5 kg is placed on a frictionless inclined ramp of mass 11.08 k
ID: 1539246 • Letter: A
Question
A block of mass 1.5 kg is placed on a frictionless inclined ramp of mass 11.08 kg, with the angle theta = 32 degree as shown below. Calculate the size of the net horizontal force that must be applied to the ramp to prevent the block from accelerating with respect to the ramp? A. 1.84 times 10^1 B. 2.67 times 10^1 C. 3.88 times 10^1 D. 5.62 times 10^1 E. 8.15 times 10^1 F. 1.18 times 10^2 G. 1.71 times 10^2 H. 2.49 times 10^2 The 4.61-kg weight that drives the time mechanism of a grandfather clock descends 25 cm in exactly 24 hours. what power is delivered to the mechanism? A. 3.43 times 10^-5 B. 4.29 times 10^-5 C. 5.36 times 10^-5 D. 6.70 times 10^-5 E. 8.37 times 10^-5 F. 1.05 times 10^-4 G. 1.31 times 10^-4 H. 1.64 times 10^-4Explanation / Answer
12)
POWER supplied = enegry supplied/time
= mgh/t
= 4.61 x 9.8 x 0.25/(24 x 3600)
= 1.31 x 10-4 W