Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 4.0 kg mass has a velocity of 10 m/s to the EAST. The 4.0 kg mass undergoes an

ID: 1539826 • Letter: A

Question

A 4.0 kg mass has a velocity of 10 m/s to the EAST. The 4.0 kg mass undergoes an acceleration of 4.0 m/s^2 to the WEST for 3.0 seconds. What is the velocity of the 4.0 kg mass at the end of the 3.0 sec interval? A) 22m/s to the west B) 2.0 m/s to the west C) 0.0 m/s D) 2.0 m/s to the east E) 22 m/s to the east A 4.0 kg mass has a velocity of 10 m/s to the EAST. The 4.0 kg mass undergoes an acceleration of 4.0 m/s^2 to the WEST for 3.0 seconds. What is the velocity of the 4.0 kg mass at the end of the 3.0 sec interval? A) 22m/s to the west B) 2.0 m/s to the west C) 0.0 m/s D) 2.0 m/s to the east E) 22 m/s to the east A) 22m/s to the west B) 2.0 m/s to the west C) 0.0 m/s D) 2.0 m/s to the east E) 22 m/s to the east

Explanation / Answer

v = u - at

v = 10 - 4*3

v = 10 - 12

v = -2 m/s

Velocity = 2.0 m/s to the west

the velocity of the 4.0 kg mass at the end of the 3.0 sec interval is 2 m/s to the west.