Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The diagram shows a ballistic pendulum. A 200 g bullet is fired into the suspend

ID: 1540586 • Letter: T

Question

The diagram shows a ballistic pendulum. A 200 g bullet is fired into the suspended 4 kg block of wood and remains embedded inside it (a perfectly inelastic collision) .After the impact of the bullet, the block swings up to a maximum height h. The initial speed of the bullet was 50 m/s. What was the momentum of the bullet before the collision? What was the kinetic energy of the bullet before the collision? What was the velocity of the bullet-block system just after the collision? What was the total kinetic energy of the bullet-block system after the collision? What is the maximum possible potential energy of the bullet-block system when it reaches its maximum height? What is the maximum possible height of the bullet-block system?

Explanation / Answer

(A) p_bullet_i = 200 x 10^-3 x 50 = 10 kg m/s


(B) KEi_bullet = 0.200 x 50^2 /2 = 250 J


(C) applying momentum conservartion on system for the collsion,


10 = (4 + 0.200) v

v = 2.38 m/s


(D) KEf = 4.20 x 2.38^2 /2 = 11.9 J


(E) PE_max = 11.9 J


(f) PE_max = m g h

11.9 = 4.2 x 9.8 x h

h = 0.29 m