Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An antiproton (same properties as a proton except that q = -e) is moving in the

ID: 1541189 • Letter: A

Question

An antiproton (same properties as a proton except that q = -e) is moving in the combined electric and magnetic fields of the figure. (Figure 1) Assume that B = 3.0 T and E = 1100 V/m. Part A What is the magnitude of the antiproton's acceleration at this instant? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. A = 2.5 middot 10^11 m/s^2 Part B What is the direction of the antiproton's acceleration at this instant? toward the top of the screen toward the bottom of the screen

Explanation / Answer

Net force=force due to magnetic field(toward up) + force due to electric field( toward down)

Net force=e(vB-E)

Accleration=force/mass=3.8*10(10) m/s(2)

Net direction=upwards