Assuming that the tungsten filament of an incandescent light bulb is an ideal bl
ID: 1543268 • Letter: A
Question
Assuming that the tungsten filament of an incandescent light bulb is an ideal blackbody, determine its peak wavelength (in nanometers) if its temperature is 3150K. lambda_max = nm Why does your answer suggest that more energy from a lightbulb goes into heat than light? The visible light gets converted to heat as it goes through the glass envelope. Electric current generates a lot of heat as the electrons collide with the metal atoms. The peak is well into the IR region of the EM spectrum. While the peak is in the visible region of the EM spectrum, there is a lot of area under the curve in the IR.Explanation / Answer
by wien displacement law
lambda*T = 2.898 x 10^-3 m-K
T = 3150 K
lambda = 9.2 x 10^-7 m = 920 nm