Physics homework help: This question has 4 parts Part 1. A point charge moving i
ID: 1544004 • Letter: P
Question
Physics homework help: This question has 4 parts
Part 1. A point charge moving in a magnetic field of 1.27 Tesla experiences a force of 1.463E-11 N. The velocity of the charge is perpendicular to the magnetic field. In this problem, we use the points of the compass and `into' and `out of' to indicate directions with respect to the page. If the magnetic field points south and the force points out of the page, then give ALL possible correct answers for the charge Q (i.e., B, AC, BCD...).
A) Q is positive, moving west
B) Q is negative, moving east
C) Q is negative, moving north
D) Q is negative, moving west
E) Q is positive, moving east
Part 2. The speed of the charge is 0.360E8 m/s. Calculate the magnitude of the charge.
Part 3. The path of the charge in the magnetic field is a circle. Assume that the charge is positive and has a mass of 6.69E-27kg. What is the radius of the circle?
Part 4. What is the orbital frequency of the charge in the previous problem?
Explanation / Answer
1) F = qvBSinQ
Q is positive, moving east or Q is negative moving west
2) 1.463*10^-11 = Q*0.36*10^8*1.27
Q = 3.2*10^-19 C
3) Magnetic force = centripetal force
=> qvB = mv^2/R
=> R = mv / qB = 6.69*10^-27*0.36*10^8 / 3.2*10^-19*1.27
R = 0.59 m
4) Orbital frequency
= No. of revolutions / sec
= v / 2(pi)R
= 0.36*10^8 / 2*pi*0.59
= 9.71*10^6