Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 7 Homework X https/Mwww.webassign.net/web/student/Assignment-ResponsesMa

ID: 1551316 • Letter: C

Question

Chapter 7 Homework X https/Mwww.webassign.net/web/student/Assignment-ResponsesMast?dep 159s2102 search o -10 points h201672 Ao17 A 71 kg baseball player slides into his slide at a speed of 4.3 m/s and his speed is zero just as he reaches the base. If the coefficient of friction between his clothes third base. He starts a and the surface of the baseball infield is 0.60, determine the folowing. Ask Your Teacher (a) mechanical energy lost due to friction acting on the player b) distance he sides Additional Materials Reading u Show My Work Home My Assignments Extension Requesf O Ask me anything

Explanation / Answer

Here ,

m = 71 Kg

v = 4.3 m/s

u = 0.60

a)

mechanical energy lost = 0.50 * m * v^2

mechanical energy lost = 0.50 * 71 * 4.3^2

mechanical energy lost = 656.4 J

b)

a = u * g

a = 0.60 * 9.8

a = 5.88 m/s^2

let the distance is d

Using third equation of motion

4.3^2 = 2 * d* 5.88

solving for d

d = 1.57 m

the distance needed is 1.57 m