Please give a complete detailed answer! thank you A circular loop with 50 turns
ID: 1551913 • Letter: P
Question
Please give a complete detailed answer! thank you
A circular loop with 50 turns carrying a current of 1.55 A is oriented in a magnetic field of 0.60 T. The loop has an area of 0.30 m^2 and is mounted on an axis, perpendicular to the magnetic field, which allows the loop to rotate. What is the net torque on the loop when its plane is oriented at a 37 degree angle to the field? T = N B A I sin theta B = .60T I = 1.55A A = 0.30 m^2 theta = 90 degree - 37 degree = 53 N = 50 T = (50) (.60) (.30) (1.55) SinExplanation / Answer
Torque,
T = NIAB sin(theta)
here, theta= 90-37
T = NIAB*sin (53o)
T = 50*1.55*0.30*0.60*sin(530)
= 11.14 Nm