Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mechano, the evil robot cat, has captured the mouse, Jerry (my 0.400 kg), and is

ID: 1552567 • Letter: M

Question

Mechano, the evil robot cat, has captured the mouse, Jerry (my 0.400 kg), and is about to launch him out of a window using his robotic sling shot. Answer the two questions below using three significant digits. Part You can see that the sling shot has two elastic bands that hold the pouch, which is wrapped around Jerry. Treat each of the bands like a Hooke's Law spring, with a spring constant of k 1800 N/m. The rest length of each "spring" is Lo- 0.0550 m. At the time of the launch, the "springs" have a length of Lf E 0.120 m. How much elastic potential energy (UE) is stored in each "spring?" Number UE Part B: What is Jerry's speed (vJ) when he leaves the sling shot?

Explanation / Answer

x = Lf - Li = 0.120 - 0.0550 = 0.065 m

elastic potential energy, UE = k x^2 /2

= (1800) (0.065^2) / 2

= 3.8 J ........Ans

Applying energy conservation,

initial PE + KE = final PE + KE

3.8 + 0 = 0 + 0.4 v^2 / 2

v = 4.36 m/s .......Ans