Coherent light of frequency 6.38×10 14 Hz passes through two thin slits and fall
ID: 1552885 • Letter: C
Question
Coherent light of frequency 6.38×1014 Hz passes through two thin slits and falls on a screen 80.0 cmaway. You observe that the third bright fringe occurs at ±3.15 cm on either side of the central bright fringe.
Part A
How far apart are the two slits?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
At what distance from the central bright fringe will the third dark fringe occur?
Coherent light of frequency 6.38×1014 Hz passes through two thin slits and falls on a screen 80.0 cmaway. You observe that the third bright fringe occurs at ±3.15 cm on either side of the central bright fringe.
Part A
How far apart are the two slits?
d = mmSubmitMy AnswersGive Up
Part B
At what distance from the central bright fringe will the third dark fringe occur?
y = cmExplanation / Answer
=c/f
= (3x108 m/s)/(6.38 x 1014 Hz)
= 4.7 x 10-7 m
We have sin = (3.15)/(802 +3.152)1/2 = 0.039
and m = d sin
So, d = m /sin
= 3 x 4.7 x 10-7/0.039 = 3.62 x 10-5 m
The third dark fringe corresponds to (m+1/2) = 5/2
sin = 5/2 (/d)
= 5/2 x (4.7 x 10-7)/3.62 x 10-5 = 3.25 x10-2
The distance from the centre is Rtan
and tan = sin/(1- sin2)1/2
tan = 3.25 x10-2/[1-(3.25 x10-2)2]1/2 = 3.25 x 10-2
and distance x = R tan
= 80 x 3.25 x 10-2 = 2.60 cm