Coherent light with wavelength 400 nm passes through two very narrow slits that
ID: 1635543 • Letter: C
Question
Coherent light with wavelength 400 nm passes through two very narrow slits that are separated by 0.200 mm and the interference pattern is observed on a screen 4.00 m from the slits.
Part A
What is the width (in mm) of the central interference maximum?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the width (in mm) of the first-order bright fringe?
Coherent light with wavelength 400 nm passes through two very narrow slits that are separated by 0.200 mm and the interference pattern is observed on a screen 4.00 m from the slits.
Part A
What is the width (in mm) of the central interference maximum?
mmSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the width (in mm) of the first-order bright fringe?
mmExplanation / Answer
m = 1/2
= 2*arcsin(m*lambda/(d)) = 0.002 rad, 0.11459 deg
y = D*tan() = 0.008 m = 8 mm
You solve for the angle of the widths first. For both the central and 1st-order fringes, is twice the angle at which the path length difference of rays passing through the two slits equals 1/2 wavelength. Since the angles from the center are so small, the two values are very close to equal.
Answer for both the parts are:
8 mm