Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small circular loop of area 3.0 cm^2 is placed in the plane of, and concentric

ID: 1555563 • Letter: A

Question

A small circular loop of area 3.0 cm^2 is placed in the plane of, and concentric with, a large circular loop of radius 1.0 m. The current in the large loop is changed uniformly from 200.0 A, to -200.0 A, clockwise, in a time of 1.0 s, beginning at t = 0.0 s. What emf is induced in the small loop at t = 0.5 s? Take emf positive if counterclockwise. Note that since the inner loop is small, you can assume that the B field due to the outer loop is uniform over the area of the smaller loop (in V) A 8.11 times 10^-9 B 1.18 times 10^-8 C 1.71 times 10^-8 D 2.47 times 10^-8 E 3.59 times 10^-8 F 5.20 times 10^-8 G 7.54 times 10^-8 H 1.09 times 10^-7 I 1.59 times 10^-7 J 2.30 times 10^-7

Explanation / Answer

A = 3 cm^2, r = 1 m , I0 = 200 A ,

induced emf V = - Auo*Io/R

V = 3*10^-4*4*3.14*10^-7*200/1

V = 7.54*10^-8 V

correct option is (G)