A small child is being pulled in a wagon by her older brotherat 1.2 m/s. She throws a ball upward to a height of 2.5 m andcatches it. What is the vertical velocity of the ball when itleaves her hand? I don't understand which formula touse. Wouldn't the 1.2 m/s horizontally also impact the verticalvelocity? How would I do this problem? A small child is being pulled in a wagon by her older brotherat 1.2 m/s. She throws a ball upward to a height of 2.5 m andcatches it. What is the vertical velocity of the ball when itleaves her hand? I don't understand which formula touse. Wouldn't the 1.2 m/s horizontally also impact the verticalvelocity? How would I do this problem?
Explanation / Answer
Given that the iniital velocity is u = 1.2 m/s The height reached by the ball is h = 2.5 m -------------------------------------------------------------------------- Let initialverticle velocity is Uy and final verticle velocity is Vy From the equation of motion Vy2 - Uy2 =-2gh 0 - Uy2 = -2gh Uy= 2gh = 7 m/s This is the initial verticle velocity. Then the velocity at theinitial poistion is V = (u2 +Uy2 ) =7.10 m/s