I have one attempt left. A clear solution would be helpful. Thanks A solenoid wi
ID: 1556170 • Letter: I
Question
I have one attempt left. A clear solution would be helpful. Thanks
A solenoid with 1200 turns per metre has a diameter of 4.00 cm. A current I = 2.38 A flows in the clockwise direction (when viewed from location P) in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centred on the axis of the solenoid. (a) Find the magnitude of the magnetic flux through one turn of the rectangular loop. Wb (b) When the current is increased to 5.61 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value? ms (c) What is the direction of the induced current in the rectangular loop as viewed from the location P? counterclockwise clockwise no currentExplanation / Answer
magnetic field B = uo*n*I
magnetic flux = N*B*A
magnetic flux = 1*4*pi*10^-7*1200*2.38*pi*0.02^2 = 4.51*10^-6 Wb
=============
induced emf = rate of change in flux
emf = N*B*A/t
emf = N*uo*n*pi*r^2*(I2-I1/)/t
N = 2
116*10^-3 = 2*4*pi*10^-7*1200*pi*0.02^2*(5.61-2.38)/t
time t = 0.1055 ms
===================
counterclockwise