Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the sport of skeleton a participant jumps onto a sled (known as a skeleton) a

ID: 1556612 • Letter: I

Question

In the sport of skeleton a participant jumps onto a sled (known as a skeleton) and proceeds to slide down an icy track, belly down and head first. The track has sixteen turns and drops 122 m in elevation from top to bottom.

(a) In the absence of nonconservative forces, such as friction and air resistance, what would be the speed of a rider at the bottom of the track? Assume that the speed at the beginning of the run is relatively small and can be ignored.

m/s

(b) In reality, the best riders reach the bottom with a speed of 35.8 m/s (about 91 mi/h). How much work is done on a rider and his sled (assuming a total mass of 85.6-kg) by nonconservative forces?

J

Explanation / Answer

part a )

dKE = dU

1/2 * mvf^2 - 1/2*mvi^2 = mgho - mghi

vf^2 - vi^2 = 2g(hi - hf)

vi = 0

hf - hi = 122 m

vf = sqrt(2g(hi -hf)

vf = 48.8999 = 48.9 m/s

part b )

Wnc = 1/2 * m (vf^2-vi^2) + mg(hf-hi)

hf - hi = -122 m

m = 85.6 kg

vf = 35.8 m/s

Wnc = -47489.168 J