In the early 1900s, Robert Millikan used small charged droplets of oil. suspende
ID: 1556765 • Letter: I
Question
In the early 1900s, Robert Millikan used small charged droplets of oil. suspended in an electric field, to make the first quantitative measurements of the electron's charge. A0.79-mu m-diameter droplet of oil, having a charge of +e, is suspended in midair between two horizontal plates of a parallel-plate capacitor. The upward electric force on the droplet is exactly balanced by the downward force of gravity. The oil has a density of 860 kg/m^3, and the capacitor plates are 4.0 mm apart. Part A What must the potential difference between the plates be to hold the droplet in equilibrium? Express your answer with the appropriate units. Delta V = _____Explanation / Answer
Given that
density of oil d=860 kg/m^3
diameter D=0.79*10^-6 m
radius r=0.395*10^-6 m
distance r=4 mm
now we find the electric field
the electric field E=mg/q=(Vd)g/q=(4/3*3.14*(0.395*10^-6)^3)*860*9.8/1.6*10^-19
=13591.4 N
now we find the potential difference
the potential difference =13591.4*4*10^-3=54.3656 v