Can someone please help me with this. Thanks The plot shows the acceleration of
ID: 1559171 • Letter: C
Question
Can someone please help me with this. Thanks
The plot shows the acceleration of a 5.22 kg particle while an applied force moves it from rest along 6 pi x - axis from x = 0 to x = 9.0 m. The limits of the scale of the vertical axis are set by as = 8.84 ms^-2. Why is the value the work done on the object by this force when it reaches x = 4.0 m? W = 161.5 J What is the object's speed it reaches x = 4.0 m? v = ms^-1 How much work has the force done on the particle when it reaches x = 7.0 m? What is the speed of the particle when it reaches x = 7.0 m? v = ms^- 1 How much work has the force done on the object when the object reaches x = 9.0 m? what is the object's speed when it reaches x = 9.0 m? v = ms^-1Explanation / Answer
a) Area under the acceleration-position graph from x = 0 to x = 4m is
A = (1/2)(8.84m/s2)(4m+3m) = 30.94m2/s2
We can easily obtain the area under the Force-position graph from the area under acceleration-position graph by multiplying A by mass of the body.
So work done = area under the Force-position graph = mA = (5.22kg)(30.94m2/s2) = 161.5J
b) We invoke here the work-energy theorem which says that:
Work done on the system = change in kinetic energy of the system
or W = KEfinal - KEinitial
But the body starts from rest. So, KEinitial = 0
So KEfinal = (1/2)mv2, where v = speed of the particle at x = 4m
Now W = KEfinal = (1/2)mv2
or 161.5J = (1/2)(5.22kg)v2
or v = 7.866m/s
c) We repeat the procedure of (a)
Area under the acceleration-position graph from x = 0 to x = 7m is
A = (1/2)(8.84m/s2)(5m+3m) + (1/2)(1m + 2m)(-8.84m/s2)
or A = (1/2)(8.84m/s2)[(5m+3m) - (1m + 2m)] = 22.1m2/s2
Again, we can easily obtain the area under the Force-position graph from the area under acceleration-position graph by multiplying A by mass of the body.
So work done W = area under the Force-position graph = mA = (5.22kg)(22.1m2/s2) = 115.362J
d) again, at x = 0 speed of the particle was zero. So we have from work-energy theorem:
W = KEfinal = (1/2)mv2, where v = speed of the particle at x = 7m
115.362J = (1/2)(5.22kg)v2
or, v = 6.648m/s
This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need anymore clarification I will be happy to oblige....