MasteringPhysics: HW CH6-Google Chrome Secure sion masteringphysics.com/myct/ite
ID: 1559356 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: HW CH6-Google Chrome Secure sion masteringphysics.com/myct/itemview?assignmentProblemIDs 758 79294&offset; next Spring 2017 PHYS191 20997 LO4 HMM-CH6 Item 3 tem 3 Part A You apply a constant force F N)i (36.0 N) to a 380 kg car as the How much work does the force you apply do on the car? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. car travels 47.0 m in a direction that is 240.0 counterclockwise from the +a-axis. w Value Unit Submit My Answers Give Up problem D 7587929Explanation / Answer
given
force F = -68 i + 36 j
displacement vector r = 47*cos240 i + 47*sin240 j
r = -23.5 i - 40.7 j
work = dot product of F and r
W = F.r
W = (-68 i + 36 j) . ( -23.5 i - 40.7 j)
W = (-68*-23.5) + (36*-40.7)
W = 1598 - 1465.2
W = 132.8 J <<<<<==========ANSWER