Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MasteringPhysics: HW 8 Ch 24 Microsoft Edge session.masteringphysics.comn assign

ID: 1789783 • Letter: M

Question

MasteringPhysics: HW 8 Ch 24 Microsoft Edge session.masteringphysics.comn assign mentProblemID 82173660 HW 8-Ch 24 Problem 24.11 Ll « previous | 7 of 25 | next » Problem 24.11 Part A A solenoid used to produce magnetic fields for research purposes is 1.9 m long, with an inner radius of 29 cm and 1100 turns of wire. When running. the solenoid produced a field of 1.5 T in the center Given this, how large a current does it carry? Express your answer using two significant figures. kA Submit My Answers Give Up Continue 4:30 PM 10/26/2017

Explanation / Answer

Here,

let the current is I

for the solenoid

B = u0 * N * I/L

1.5 = 4pi *10^-7 * 1100 * I/1.9

solving for I

I = 2062 A

I = 2.06 kA

the current is carries is 2.06 kA