I need part D, please show all steps! Masterinc Physics Hw11: Inductors & AC Goo
ID: 1559722 • Letter: I
Question
I need part D, please show all steps!
Masterinc Physics Hw11: Inductors & AC Google Chrome Secure l https:// on.masteringphysi 74011983&offset-prev; Physics 9-20, Spring 2017, UC Merced HVe 11. Inductors R AC Cimuurs Problem 36.63 Problem 36.63 94.1 V My Answers Gilve Up A motor attached lo a 120 V/60 Hz power draws an 8.50 A ciument s average energy dissipation is 800 W Correct Part C s the motor's resistance? 11 1 Submit Give Up Correc Part D How much series capacitance needs to be added to increase the power factor to 1.0? Submit My Answer: Give Up incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Ask me any signed in as Ma Catherine V previcius l 8 at 19 l next a ELovid Feedback ContinueExplanation / Answer
v=120 v
f=60 Hz
I=8.5 A
power, P=800W
power factor, P=Vrms*Irms*cos(theta)
800=120*8.5*cos(theta)
==> phase angle, theta=38.34 degrees
==> tan(theta)=0.791
and
Q=P*tan(theta)
v^2/Xc=800*0.791
v^2*W*C=800*0.791
v^2*(2pi*f*C)=632.8
120^2*(2pi*60*C)=632.8
===> C=116.57*10^-6 F
===> C=116.57 uF