Consider the rear-wheel drive, 1200-kg vehicle shown. It has been determined tha
ID: 1559839 • Letter: C
Question
Consider the rear-wheel drive, 1200-kg vehicle shown. It has been determined that the mass moment of inertia of the rear wheels with drive train is I_c = 5 kg-m^2 about the axis through the wheel centers. The wheel radius equals 35 cm. If the vehicle is accelerating forward at 5 m/s^2 on level ground and the rear wheels are assumed to roll with negligible slip, determine the shaft torque T_s being applied to the rear wheels. assume vehicle air drag and the rolling friction at the front wheels is negligible. Ans: T_s = 2171.4 NExplanation / Answer
m = 1200 kg, a = 5 m/s^2, r = 35 cm , Ic = 5 kg.m^2
alpah = a/r ,
I = Ic +mr^2
Torque = I*alpha
= (5+1200*0.35*0.35)*5/0.35
Torque shaft = 2171.4 N.m