Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular loop of wire with dimensions 1.80 cm by 7.00 cm and resistance 0.8

ID: 1560416 • Letter: A

Question

A rectangular loop of wire with dimensions 1.80 cm by 7.00 cm and resistance 0.800 is being pulled to the right out of a region of uniform magnetic field. The magnetic field has magnitude 2.60 T and is directed into the plane of (figure 1).

A) At the instant when the speed of the loop is 3.00 m/s and it is still partially in the field region, what is the magnitude of the force that the magnetic field exerts on the loop? Express your answer with the appropriate units.

B) What is the direction of the force that the magnetic field exerts on the loop? (upward, left, right, downward)

x x x x x

Explanation / Answer

a)

emf=l*v*B


=1.8*10^-2*3*2.6


=0.1404 v

current, i=emf/R


i=0.1404/0.8


i=0.1755 A


force F=i*l*B


=0.1755*1.8*10^-2*2.6


=8.21*10^-3 N

b)

the direction of the force is " leftward "