A rectangular loop of wire of dimensions 12 cm × 25 cm faces a long straight wir
ID: 2062476 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire of dimensions 12 cm × 25 cm faces a longstraight wire. The two long sides of the loop are parallel to the wire,
and the two short sides are perpendicular; the midpoint of the wire is
8.0 cm from the wire. Currents of 99 A and 72 A ?ow in the straight
wire and the loop respectively.
(a) What translational force does the straight wire exert on the
loop?
(b) What tourque about an axis parallel to the straight wire and
pass through the center of the loop does the straight wire exert on the
loop?
Explanation / Answer
translational force is F = q * v * B * sinA where q is charge,v is speed of charge,B is magnetic field and A is angle the torque is T = F * r * sinB where r = 8.0 cm = 8.0 * 10^-2 m and B = 90o