A rectangular loop of wire is sitting next to a straight wire, as shown in the f
ID: 1261265 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire is sitting next to a straight wire, as shown in the figure below. There is a current of I = 2.73 A in both wires. Assume that a = 2.36 cm, b = 5.88 cm and L = 10.6 cm.
Q:What is the magnitude on the net force on the loop?
Please answer and show all work.
A rectangular loop of wire is sitting next to a straight wire, as shown in the figure below. There is a current of I = 2.73 A in both wires. Assume that a = 2.36 cm, b = 5.88 cm and L = 10.6 cm. Q:What is the magnitude on the net force on the loop? Please answer and show all work.Explanation / Answer
There will be no force in the veritcal portions on the loop since they are perpendicular to the wire.
The formula for the force using the horizontal portions is...
F = uIIL/2pi(r)
F = (4pi X 10-7)(2.73)(2.73)(.106)/(2pi)(.0236) - (4pi X 10-7)(2.73)(2.73)(.106)/(2pi)(.0824)
F = 4.78 X 10-6 N