Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular loop of wire is moving toward the bottom of the page with a speed

ID: 2258837 • Letter: A

Question

A rectangular loop of wire is moving toward the bottom of the page with a speed of 0.025 m/s (see the drawing). The loop is leaving a region in which a 3.0 T magnetic field exists; the magnetic field outside this region is zero. During a time of 2.0 s, what is the magnitude of the change in the magnetic flux?
Wb

A rectangular loop of wire is moving toward the bottom of the page with a speed of 0.025 m/s (see the drawing). The loop is leaving a region in which a 3.0 T magnetic field exists; the magnetic field outside this region is zero. During a time of 2.0 s, what is the magnitude of the change in the magnetic flux? Wb

Explanation / Answer

d(flux) = B*dA*cos(theta)

theta = 0, B = 3.0 T

dA = (0.080) * 0.025 * 2

dA = 0.004


d(flux) = 3 * 0.004 * cos0

d(flux) = 0.012 Wb