A rectangular loop of wire is moving toward the bottom of the page with a speed
ID: 2145072 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire is moving toward the bottom of the page with a speed of 0.021 m/s (see the drawing). The loop is leaving a region in which a 3.0 T magnetic field exists; the magnetic field outside this region is zero. During a time of 3.0 s, what is the magnitude of the change in the magnetic flux?
Wb
Explanation / Answer
h-=V(dt) =0.021*3=0.063 m
Area
A =hW=0.0631*0.08
A=5.04*10^-3 m^2
flux
d(phi)=BA =3*5.04*10^-3 =0.01512 Wb