Mastering Physics: HW 11 (due Friday Apr-21) Secure https:// 72872652&offset; ne
ID: 1560442 • Letter: M
Question
Mastering Physics: HW 11 (due Friday Apr-21) Secure https:// 72872652&offset; next session.masteringphysics.com Physics 112 Spring 2017 HW 11 (due Friday Apr 21) Problem 27.62 Problem 27.62 Part A An excited hydrogen atom could, in principle, have What would be the value of m for a Bohr orbit of this size? a radius of 4.00 mm. Submit My Answers Give Up Part B What would its energy be? Submit My Answers Give Up Signed in as Matt Jelinske l Help Close Resources previous l 3 of 8 l next eV Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
a)
For Bohr's orbit :
r = 0.529*n^2/Z Angstrom
So, 4*10^-3 = (0.529*n^2/1 )*10^-10
So, n = 8695 <------answer
b)
Energy of orbit:
E = -13.6*Z^2/n^2 eV
= -13.6*1^2/(8695^2)
= -1.8*10^-7 eV