Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure gives the acceleration of a 3.0 kg particle as an applied force moves

ID: 1561136 • Letter: T

Question

The figure gives the acceleration of a 3.0 kg particle as an applied force moves it from rest along an x axis from x = 0 to x = 9.0 m. The scale of the figure's vertical axis is set by as = 8.0 m/s2. How much work has the force done on the particle when the particle reaches (a) x = 4.0 m, (b) x = 7.0 m, and (c) x = 9.0 m? What is the particle's speed and direction (give positive answer if the particle moves along x axis in positive direction and negative otherwise) of travel when it reaches (d) x = 4.0 m, (e) x = 7.0 m, and (f) x = 9.0 m?

Explanation / Answer


Work done by the variable force = area under the curve

a) x = 4 m

then W1 = ((4-1)*8) +(0.5*1*8) = 28 J


b) x = 7 m

W2 = W1+(0.5*1*8)-(0.5*1*8) = W1 = 28 J


c) x= 9 m

W = W2-(0.5*1*8)-(2*8)-(0.5*1*8) = 4 J


d) x = 4 m

Using work energy theorem

W1 = 0.5*m*v^2

28 = 0.5*3*v^2

v = 4.32 m/sec


e) x = 7 m


W2 = 0.5*m*v^2

28 = 0.5*3*v^2

v = 4.32 m/sec


f) x = 9 m


W = 0.5*m*v^2

4 = 0.5*3*v^2

v = 1.64 m/sec