Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure gives the acceleration of a 2.0 kg particle as an applied force moves

ID: 1788070 • Letter: T

Question

The figure gives the acceleration of a 2.0 kg particle as an applied force moves it from rest along an x axis from x = 0 to x-9.0 m. The scale of the figure's vertical axis is set by as 7.0 m/s. How much work has the force done on the particle when the particle reaches (a) x = 4.0 m, (b) x = 7.0 m, and (c) x = 9.0 m? what is the particle's speed and direction (give positive answer if the particle moves along x axis in positive direction and negative otherwise) of travel when it reaches (d) x = 4.0 m, (e) x = 7.0 m, and (f) x = 9.0 m? as x (m)

Explanation / Answer

from the definiton of Work Dne W = F * s

W = ma * s

W = m * (a*s)

we get this term of a*s from as area under it .

so Work done = mass *area under graph

part A:

work done = m* area of trapezium

area of trapizium = area of traingle + area of rectangle

Area   = (0.5* 1 * as)   + ( length * breadth )   from x = 1 to x = 4

Area =   0.5 * 1* 7   + (4-1) * as)

Area = 3.5 + 3* 7

area = 24.5 m^2

W = m * area

W = 2*24.5 = 49 Joules

--------------------------

(b)
Work for X= 4 m is 49 J

from x = 4 to x= 7 m

we have x = 4 to x=5 is +ve and x = 5 m to 6m is -ve .

so Work from x = 4 to x = 6 is 0

for x = 6 to 7 m, Work W = m* area from 6 to 7

W = 2 * *L*b)

W = 2*1 * -7 = -14 Joules

total work W = 49-14 = 35 Joules


-------------------

part C:

for x = 9m,

from 7m to 8m area = L *b = 1* 7 = -7 m^2

from 8 m to 9m , area = 0.5 *b h = 0.5* 1* -7 = -3.5 m^3

total area = -7-3.5 = -10.5 m^2

Work done W = 2*-10.5 = -21 Joules

total work DOne W = 35 -21 =   14 J

-----------------------------------------

part D :

Work Done W = KE = 0.5 mv^2

V^2 = 2 W/m

for x = 4m,

v^2 = 2* 49/2

v = 7 m/s

----------------
part E:

for x = 7m,

Work Done W = KE = 0.5 mv^2

V^2 = 2 W/m

for x = 7m,

v^2 = 2* 35/2

v = 5.91 m/s

--------------
part F:

for x = 9 m

Work Done W = KE = 0.5 mv^2

V^2 = 2 W/m

for x = 9m,

v^2 = 2* 14/2

v = 3.74 m/s

--------------