In a carnival they often have a large r = 11 m, cylinder which people stand agai
ID: 1564398 • Letter: I
Question
In a carnival they often have a large r = 11 m, cylinder which people stand against the outer wall while it rotates with some speed v (this is sometimes called a graviton!). At a certain point the floor of the cylinder lowers and the people are surprised they don't slide down. The friction between the wall and their clothes is mu_s = 0.65. Randomized Variables r = 11 m mu_z = 0.65 What is the minimum speed of the cylinder to make someone "stick" to the wall in m/s? What is the frequency f in revolutions per minute of the carnival ride when it has reached the minimum speed to "s" someone to the wall?Explanation / Answer
a.)
frictional force = weight of person.
u*N = mg
u*Mv^2/R = Mg
v^2 = g*R/u
v = 12.8 m/s
b.)
Time for one revolution = 2*pi*r/V = 2*3.14*11/12.8 = 5.39 Second
Or Revolution per second = 1/5.39 = 0.185 s^-1
Rotation per miniute = 60/539 = 11.13 RPM