In a carbon monoxide molecule (CO), the distance between the carbon atom and the
ID: 1596587 • Letter: I
Question
In a carbon monoxide molecule (CO), the distance between the carbon atom and the oxygen atom is 1.2 A (1A = 10^-10 m). The carbon atom is positively charged (q = 6. 60 times 10^-20 C). and the oxygen atom is negatively charged (q = -6.60 times 10^-20 C). Why is the charge on the carbon and oxygen atoms less than the. charge of an electron! Does it mean that charge quantization is violated? What is the electric potential energy of the molecule? Express your answer in electron volts (eV). As shown in class, the electric potential energy of a water molecule is -5.33 eV. Which molecule is electrically more stable, H_2O or CO? Why?Explanation / Answer
a .
Formal charge of C,O in CO is the
The oxygen in CO = 6- (3+2) = 1
The carbon in CO is = 4 - (3+2) = -1
toatl charge of the CO is = 0 C
this is not the voilation of quantization of charge.
b.
Electric potential energy of molecule is U = kq1*q2/r
Putting the value of ....
U = (9*10^9*6.6*10^-20*6.6*10^-20)/(1.2*10^-10) J
U = - 3.267*10^-19 J
U = 2.04 eV
c.
Water potential energy is -5.33 eV, but CO potential energy is 2.04 eV
so that the H2O is less stable because of more potential energy.