There are three answers to the question as there are three parts A positively ch
ID: 1571608 • Letter: T
Question
There are three answers to the question as there are three parts
A positively charged particle Q_I = 15 nC is held fixed at the origin. A negatively charged particle Q_2 = -4 nC of mass m = 6.5 mug is located a distance d = 15 cm along the positive x-axis from the positively charged particle. What is the magnitude of the electric force, F in newtons, that acts on the charge Q_2? What is the direction of the force on charge Q_2? What is the magnitude of the acceleration, a in m/s^2, experienced by charge Q_2?Explanation / Answer
a] F = kq1q2/r^2
= 9e9*15e-*4e-9/0.15^2
= 0.000024 N
b] towards left
c] a = F/m = 0.000024/6.5e-6
= 3.692 m/s^2