An initially motionless test car is accelerated uniformly to 1.40 × 102 km/h in
ID: 1572433 • Letter: A
Question
An initially motionless test car is accelerated uniformly to 1.40 × 102 km/h in 8.08 seconds before striking a simulated deer. The car is in contact with the faux fawn for 0.635 seconds, after which the car is measured to be traveling at 71.0 km/h. What is the magnitude of the acceleration of the car before the collision?
=m/s^2
What is the magnitude of the average acceleration of the car during the collision?
=m/S^2
What is the magnitude of the average acceleration of the car during the entire test, from when the car first begins moving until the collision is over?
m/s^2
Explanation / Answer
1.40x102 km/h = 38.8 m/s
71.0 km/h = 19.7 m/s
Prior to the collision, a = v / t = 38.8m/s / 8.08s = 4.8 m/s²
During the collision, a = | (19.7 - 38.8)m/s / 0.635s | = 30.0 m/s²
Average acceleration of the car during the entire test, a = 19.7 m/s / (8.08 + 0.635)s = 2.26 m/s²