An initially motionless test car is accelerated uniformly to 1.40 times 10^2 km/
ID: 1838570 • Letter: A
Question
An initially motionless test car is accelerated uniformly to 1.40 times 10^2 km/h in 7.93 seconds before striking a simulated deer. The car is in contact with the faux fawn for 0.515 seconds, after which the car is measured to be traveling at 65.5 km/h. What is the magnitude of the acceleration of the car before the collision? What is the magnitude of the average acceleration of the car during the collision? at is the magnitude of the average accelerate of the car during the entire test, from when the car M Deigns moving until the collision is over?Explanation / Answer
Here ,
speed , v = 1.4 *10^2 km/hr = 140 km.hr
v = 140 * 1000/3600 m/s
v = 38.9 m/s
time , t = 7.93 s
before the collision ,
acceleration of the car = v/t
acceleration of the car = 38.9/7.93 m/s^2
acceleration of the car = 4.904 m/s^2
------------------
speed after the collision ,
vf = 65.5 km/hr = 18.2 m/s
NOw , during the collision
magnitude of average accelration = (38.9 - 18.2)/(0.515)
magnitude of average accelration = 40.2 m/s^2
--------
during the entire test
magnitude of average acceleration = (18.2 - 0)/(7.93 + 0.515)
magnitude of average acceleration = 2.155 m/s^2