Charge A, +6.00 C, is positioned at the origin of a coordinate system. Charge B,
ID: 1572986 • Letter: C
Question
Charge A, +6.00 C, is positioned at the origin of a coordinate system. Charge B, -5.00 C, is fixed on the x axis at x = 3.00 m.
1) Determine the magnitude and direction of the force that charge B exerts on charge A. Enter a positive value if the force acts in the +x direction and a negative value if the force acts in the -x direction. What is the magnitude and direction of the force that charge A exerts on charge B? Enter a positive value if the force acts in the +x direction and a negative value if the force acts in the -x direction
Explanation / Answer
the magnitude of the force between the two charges is F= kq1q2/r2
F=(9x109)(6x10-6)(5x10-6)/(3)2
F=0.03N
(a)The charge B will attract the charge A towards itself towards positive x-axis
so F= +0.03N
(b) The charge A will attract the charge B towards itself towards negative x-axis
so F= -0.03N