Charge A, +6.00 C, is positioned at the origin of a coordinate system. Charge B,
ID: 1589267 • Letter: C
Question
Charge A, +6.00 C, is positioned at the origin of a coordinate system. Charge B, -4.00 C, is fixed on the x axis at x = 3.00 m.
1)Determine the magnitude and direction of the force that charge B exerts on charge A. Enter a positive value if the force acts in the +x direction and a negative value if the force acts in the -x direction. (Express your answer to three significant figures.)
2)What is the magnitude and direction of the force that charge A exerts on charge B? Enter a positive value if the force acts in the +x direction and a negative value if the force acts in the -x direction. (Express your answer to three significant figures.)
Explanation / Answer
a) The force due to B on charge A,
Fba = KQq/R^2 = 9*10^9*6*4*10^-12/3^2 = 0.024 N
This force is attraction force then this will be towards +ve axis and the magnitude will be 0.024 N
b) The force due to A on charge B, will be having equal magnitude and opposite in direction.
So the force Fba = -0.024 N
Magnitude = 0.024 N
direction = -x axis.