Could someone explain how to do this? Thanks!! Constants Part A A baseball throw
ID: 1573960 • Letter: C
Question
Could someone explain how to do this? Thanks!!
Constants Part A A baseball thrown at an angle of 60.0 above the horizontal strikes a building 16.0 m away at a point 6.00 m above the point from which it is thrown. gnore air resistance Find the magnitude of the initial velocity of the baseball (the velocity with which the baseball is thrown). u= m/s Submit uest Answer Part B Find the magnitude of the velocity of the baseball just before it strikes the building u= m/s Submit uest Answer Part C Find the direction of the velocity of the baseball just before it strikes the building ° below the horizontal Submit uest AnswerExplanation / Answer
(a).
x = Vo t cos
t = x/(Vo cos )
y = Vo t sin + ½ g t²
= Vo (x/(Vo cos )) sin + ½ g (x/(Vo cos ))²
y = x tan + ½ g (x/(Vo cos ))²
y = (16) tan 60° + ½ (-9.8) (16/(Vo cos 60°))² = 6
27.7128-4.9/(16/(Vo cos 60°))²=6
0.22567=(16/(Vo cos 60°))²
=16.84m/s
(b).
t = x/(Vo cos )
t = 16/(16.84 cos 60°)
t = 1.9 sec.
Vx = Vo cos
= 16.84cos 60°
Vx = 8.42 m/s (forward)
Vy = Vo sin + g t
= 16.84 sin 60° + (-9.8)(1.9)
Vy = -4.036 m/s (downward)
resultant of ball's velocity is:
Vr = (Vx² + Vy²)
= (8.42² + (-4.036)²)
Vr = 9.337 m/s
(c).
to determine direction of ball's velocity when hits the building,
tan = Vy/Vx
= -4.036/8.42
= -0.479
= -25.61°