Constants| Periodic Table Part A An electric current passes through a metal stri
ID: 1574847 • Letter: C
Question
Constants| Periodic Table Part A An electric current passes through a metal strip 0.41 cm by 4.6 cm by 0.17 mm, heating it at the rate of 57 W. The strip has emissivity e = 1.0 and its surroundings are at 270 K. What will be the temperature of the strip if it's enclosed in (a) a vacuum bottle transparent to all radiation and (b) an insulating box with thermal resistance R 8.3 K/W that blocks all radiation? Express your answer using two significant figures. T1300 K Previous Answers Correct Significant Figures Feedback: Your answer 1268.84 K was either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part. Part B Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Part B )
given
R = 8.3 K/W
q = 57 W
T = 270 K
using equation to solve T1 is
T1 = Rq + T
T1 = 8.3 X 57 + 270
T1 = 743.1 K
or
T1 = 743.1 - 273
T1 = 470.1oC