ConstantsPeniodic Table Part A Two glass plates are separated by fine wires with
ID: 2035686 • Letter: C
Question
ConstantsPeniodic Table Part A Two glass plates are separated by fine wires with diameters di 0.0500 mm and d2 0.0520 mm, as indicated in the figure(Figure 1). The wires are parallel and separated by a distance of 7.00 cm. If monochromatic light with 574 nm is incident from above, what is the distance (in cm) between adjacent dark bands in the reflected light? (Consider interference only between light reflected from the bottom surface of the upper plate and light reflected from the upper surface of the lower plate.) Figure 1 of 1 cm Submit Request Answer 0.0500 m0.0520 m Provide Feedback Next > 7.00 cmExplanation / Answer
D1 = 0.05 mm = 0.05 * 10-3 m, D2 = 0.052 mm = 0.052 * 10-3 m
l = 0.07 m, lambda = 574 nm = 574 * 10-9 m
slope of the glass plate = (D2 - D1) / l
= ( 0.052 * 10-3 - 0.05 * 10-3 ) / 0.07 = 2.86 * 10-5 m
a = (0.052 * 10-3) / (2.86 * 10-5) = 1.82 m
Number of dark bands m = 2 d / lambda
= ( 2 * 0.052 * 10-3 m ) / (574 * 10-9 ) = 181 dark bands
distance between adjecent dark bands, x = 1.82 / 181
x = 0.010 m = 1.00 cm