A metallic sphere A of radius 1.00 cm is several centimeters away from a metalli
ID: 1575044 • Letter: A
Question
A metallic sphere A of radius 1.00 cm is several centimeters away from a metallic spherical shell B of radius 2.00 cm. Charge 450 nC is placed on A, with no charge on B or anywhere nearby. Next, the two objects are joined by a long, thin, metallic wire (as shown in the figure below), and finally the wire is removed. How is the charge shared between A and B?
My actual question is, I know you're supposed to do it using kq/r + kq/r = 0 for equal potential everywhere, but why can I not calculate uniform surface charge density (since it's equilibrium) and then take the ratios of each surface for it's charge?
Also, when do I use ratios for uniform density VS using equipotential?
Note: No conductance equations since course hasn't covered it yet
Explanation / Answer
We cannot do kq/r +kq/r=0 as none of the sphere is connected to earth so we cannot equate it to 0 volts .We can say that both will have same potential
Let charge on A is q and charge on B is Q
Q+q=450 nC
Kq/1=kQ/2
Q=2q
So Q=300 nC
q=150 nC