The plates of a parallel plate capacitor are 4 cm wide and 8 cm long. The plates
ID: 1575544 • Letter: T
Question
The plates of a parallel plate capacitor are 4 cm wide and 8 cm long. The plates are separated by a 1.6-mm-thick layer of paper.
(a) Calculate the capacitance of the device (in pF) using the dielectric constant of paper (the constant for paper is 3.5).
(b) Any dielectric material other than a vacuum has a maximum electric field that can be generated in the dielectric material before it physically or chemically breaks down and begins to conduct. This maximum electric field is called dielectric strength. The dielectric strength for paper is reached at a value of 15 106 V/m. Calculate the maximum charge (in µC) that can be placed on the capacitor at this dielectric strength.
Explanation / Answer
Given,
A = 4 x 8 = 32 cm^2 = 0.0032 m^2 ; d = 1.6 mm ; k = 3.5
a)We know that,
C = k e0 A/d
C = 3.5 x 8.85 x 10^-12 x 0.0032/1.6 x 10^-3 = 61.9 x 10^-12 F
Hence, C = 61.9 pF = 62 pF
b)E = 15 x 10^6 V/m
V = E d = 15 x 10^6 x 1.6 x 10^-3 = 24000 V
Q = CV
Q = 61.9 x 10^-12 x 24000 = 1.49 x 10^-6 C
Hence, Q = 1.49 x 10^-6 C