Can someone please help me on problem 8. ID webassign.net | Pandora Internet Rad
ID: 1578850 • Letter: C
Question
Can someone please help me on problem 8.
ID webassign.net | Pandora Internet Radio - Listen to Free Music You'll Lovwe 2A -Sp2018 Assgt06 Practice Another Version ) Since I've Been You YouTube (b) What is the straight-line distance from where the projectile was launched to where it hits its target? 162.2708 Need Help?Read ItWatch t 8. 0/2 points | Previous Answers SerCP11 3.P.024 My Notes Ask Your A Coast Guard cutter detects an unidentified ship at a distance of 24.0 km in the direction 15.0° east of north. The ship is traveling at 29.0 km/h on a course at 40.0° east of north. The Coast Guard wishes to send a speedboat to intercept and investigate the vessel (a) If the speedboat travels at 46.0 km/h, in what direction should it head? Express the direction as a compass bearing with respect to due north. 27.73 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error° east of north (b) Find the time required for the cutter to intercept the ship. min Need Help?Read It 9, 1/1 points ! Previous Answers SerCP114.P001. My Notes Ask Your The heaviest invertebrate is the giant squid, which is estimated to have a weight of about 0.32 tons spread out over its length of 33 feet. What is its weight in newtons? 2846.72 Need HelpRead it 10. 2/2 points | Previous Answers SerCP11 4.P.003. My Notes Ask Your A 6.6 kg object undergoes an acceleration of 2.1 m/s (a) What is the magnitude of the resultant force acting on it?Explanation / Answer
V_ship = 29 ( sin40 i + cos40 j)
= 18.64 i + 22.22 j km/h
r_ship = 24 ( sin15 i + cos15 j)
= 6.21 i + 23.2 j km
suppose after time t, speedboat meets ship.
then 18.64 + 6.21 t = (v sin(theta)) t .... (i)
along j, 22.22 + (23.2)t = (v cos(theta)) t.... (ii)
(i)^2 + (ii)^2 =>
(18.64 + 6.21 t)^2 + ( 22.22 + (23.2)t)^2 = v^2 t^2
347.45 + 38.56 t^2 + 231.5 t + 493.73 + 538.24 t^2 + 1031 t = 2116 t^2
1539.2 t^2 - 1262.5 t - 841.18 = 0
t = 1.26 hrs
putting in(i)
18.64 + (6.21 x1.26) = (46 sin(theta)) (1.26)
sin(theta) = 0.457
theta = 27.17 deg ....Ans
(B) t = 1.26 hr = 75.6 min