Assignment 2 Begin Date: 2/102018 4:00:00 PM--Due Date: 2/26 2018 11:59:00 PM En
ID: 1579702 • Letter: A
Question
Assignment 2 Begin Date: 2/102018 4:00:00 PM--Due Date: 2/26 2018 11:59:00 PM End Date: 2/28/2018 11:59:00 PM ax2-bx + c, where o = 27 vm2. b = 13.5 (5%) Problem 9: The electric potential in a certain area varies with position as pro V/m, and c =11.5V. 20% Part (a) Find the electric field vector E in this area in terms of the given variables. Grade Summary 0% 100% Potenstial Attempts remining: 3 (2% per attempt) detailed vie SuabenitHit give ap! Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: Feedback: 0% deduction per feedback. 20% Part (b) what is the magnitude of the electric field, in volts per meter, at,-1.0 m? 20% Part (c) what is the direction of the electric field at x = 1.0 m? 20% Pant (d) what is the magnitude of the electric field, in volts per meter, at x-5.0 m? 20%) Part (e) What is the direction of the electric field at x = 5.0 m? -Explanation / Answer
V(x)=a*x^2-b*x+C
V(x)=2.7*x^2 - 13.5*x+11.5
a)
E=-dV/dx
E=-(2a*x-b)
E=-2a*x+b
b)
at x=1m
electric field,
E=-2a*x+b
E=-2*2.7*1+13.5
E=8.1 v/m
C)
Electric field direction is along -ve x axis
d)
at x=5m
electric field,E=-2a*x+b
E=-2*2.7*5+13.5
E=-13.5 v/m
e)
Electric field direction is along +ve x axis