Constants Part A A Cylindrical capacitor has an inner conductor of radius 2.6 mm
ID: 1581216 • Letter: C
Question
Constants Part A A Cylindrical capacitor has an inner conductor of radius 2.6 mmand an outer conductor of radius 3.5 L The two cornductors are separated by vacuum, and the entire capacitor is 2.3 m long What is the capacitance per unit length? 11.8.10 Submit Previous Ans Request Answer × Incorrect: Try Again; 2 attempts remaining Part B The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 350 mV. Find the charge (magnitude and sign) on the inner conductor Express your answer with th e appropriate units. Qi = | Value Submit Part C The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 350 mV, Find the charge (magnitude and sign) on the otter conductor. Express your answer with the appropriate units. Vale UnitsExplanation / Answer
part A:
Capacitance per unit length
C/l = 2pi eo * ln(ro/ri)
C/l = 2*3.14*8.85*10^-12* ln(3.5/2.6)
C/l = 16.52 pF/m
--------------------------------
(b)
v = 350 mV
Charge on each plate Q = C/L * L * V
Q = C * V
Q = 16.56 * 10^-12 * 2.3 * 350 * 10^-3
Q = 1.33 * 10^-11 C
Charge on the Outer Conductor= 1.33 * 10^-11 C
Charge on the Inner Conducto= -1.33 * 10^-11 C